Ifølge kommuneoverlegen i Roan kommune, danske Niels Stagegaard, blir det et folkemøte på Sumstad vedrørende blysituasjonen i morgen, onsdag. Det er kommunen, kommuneoverlegen i Roan, Mattilsynet og en samfunnsmedisiner som har invitert til møtet. Hensikten er å opplyse beboerne om hva som skjer videre.
Ingen har blitt syke
Siden det ble gjort funn av høye blyverdier ved Sumstad vannverk, har kommuneoverlegen ønsket å avdramatisere og avvente situasjonen.
Legen forteller at det så langt ikke har vært noen som har oppsøkt ham etter å ha drukket vann med blyinnhold.
– Det har ikke vært noen helseutfordringer, sier overlege Niels Stagegaard.
Vurderer situasjonen fortløpende
Kommuneoverlegen sier at beboerne tilknyttet vannverket på Sumstad i hovedsak er eldre. Det er noen få barn som bor der, som er i risikogruppen når det gjelder blyforgiftning.
– Hva skjer framover?
– Nå skal vi først ha et folkemøte, så får vi vurdere situasjonen fortløpende, forteller Stagegaard.